Leadership

2016 Corporate Board of Directors

*Indicates members who joined in 2017

Stephanie Blank (Chair)
Georgia Early Education Alliance for Ready Students

Missy Dugan (President)
Boys & Girls Clubs of Metro Atlanta

Evelyn Coats, Esq. (Secretary)
Coats Law Firm, LLC

Diane Dayhoff (Treasurer)
The Home Depot

Thomas R. McNeill (Immediate Past Chair)
Bryan Cave

Sergio Wallace
Youth of the Year 2017
Newnan/Coweta Boys & Girls Club

Fred Assaf
Pace Academy

Ben Aune
Waffle House

Anthony (Tony) T. Banks
The PNC Financial Services Group

Susan B. Been
Wilson Parker Homes-Builder

Simon H. Bloom, Esq.
Bloom Sugarman Everett, LLP

Jerel Causey
Accenture

Kenny Coleman
Georgia Power Company

Steven Cook (Secretary 2017)
Pulte Group

Kevin Custis
Ernst & Young, LLP

Suzanne Donner
Dixon Hughes Goldman LLP

Stacey Eames
Highland Bakery

Thad Ellis
Cousins Properties Incorporated

Charisse Evans
Delta

Gardiner Garrard *
TTV Capital

Elizabeth Halkos *
Purchasing Power

Darryl Harmon
Southeast Community Banking Group

Teri Hartman
Barclays

Mike Hazelton
Chick-Fil-A, Inc.

Charlie Henn
Kilpatrick Townsend

Chris Hohlstein
BNY Mellon Wealth Management

Keith Holmes
Cox Communications

Mark Huffstetler
SunTrust Robinson Humphrey

Robert W. Kamerschen
Aaron’s Inc.

Morgan Kendrick
Anthem National Accounts

Andy Macke
Comcast Cable Communications

David Magnum
Global Payments

Edward M. Manigault
Goldman Sachs & Co.

Jeff D. Nolde
Morgan Stanley

Michael (Mike) Orr (Treasurer 2017)
Genuine Parts Company

Larry Patrick
PwC

Jeffrey A. Paul
Deloitte

Brenda C. Potter
Fiserv (retired)

Alan J Prince, Esq.
King & Spalding LLP

Renato Razon
Mercedes

Robert N. Schipper

Brian D. Schmitt

Eileen Thanner
Coca-Cola Company

David Todd, Jr.
CB Richard Ellis/Brokerage Services

Susan F. Ward
UPS

Melvin Williams
AGL Resources

Brent L. Wilson, Esq.
Elarbee, Thompson Sapp & Wilson

Joshua Wilson
Mercer

Patrick M. Yoh
Bessemer Trust

Ed Laity
Council of Presidents

 

2016 County Board Members

*Indicates members who joined in 2016

Cobb County:

Steven Howell, 2016 Chair

Cynthia Boyd

William “Bill” Cheeks

Sean Ferrell

Jon “David” Haskin *

Joyette Holmes

Beth Loudermilk

Jacqueline Melton

Gary Mills

John McGee

Wayne McGee

Amber Patterson *

Tim Shannon

Stephen Schuster

Kevin Sledge

 

Coweta County:

Rob Brass, 2016 Chair

Joy Barnes

Jose Casablanca

Merri Douglas

Lora Beck

Bob Coggin

Hasco Craver

David Farmer

Cynthia Finney

Patricia Ann Johnson

Lisa Johnston

Casaundra “Sandy” Marie Lee

Steve Mader

Tina Mann *

Alicia Pettersson

Gerald Kemp

Walt Thompson

Marsha Suber

Matthew Swope

 

DeKalb County

Edward Laity, CFRE, 2015 Chair

Tom Adams

Richard Alvarez

Todd L. Barnes

Blair Brady

Nicholas Brown *

Eric Bymaster *

Preston Etheridge *

John B. Freeman

Shannon Harris

Ryan Hojanki

Michael Holmes

Joshua Krentzman

Dante McDowell

Clinton McKellar

Dave Mikita

Justin Palmer

Jace Rogers

John Schumacher

Malik Smith *

Todd Stanton

Michael Twum *

Andi King Wieczynski

Jacob Woodall *

 

Coweta County:

Rob Brass, 2016 Chair

Joy Barnes

Jose Casablanca

Merri Douglas

Lora Beck

Bob Coggin

Hasco Craver

David Farmer

Cynthia Finney

Patricia Ann Johnson

Lisa Johnston

Casaundra “Sandy” Marie Lee

Steve Mader

Tina Mann *

Alicia Pettersson

Gerald Kemp

Walt Thompson

Marsha Suber

Matthew Swope

 

Dekalb County:

Ed Laity, 2016 Chair

Tom Adams

Richard Alvarez

Todd Barnes

Blair Brady

Nicholas Brown

Kellie Brownlow *

Preston Etheridge

John Freeman

Shannon Harris

Ryan Hojnacki

Michael Holmes

Andi King-Wieczynski

Joshua Krentzman

Dante McDowell

Clinton McKellar

Dave Mikita

Justin Palmer

Jace Rogers

John Schumacher

Malik J. Smith

Todd Stanton

Michael Twum

Jacob Woodall

 

Rockdale County:

DeAngelo Norris, 2016 Chair

Clarence Cuthpert, Jr.

LaMont Ferrell

Dr. Lisa Gillespie

Phyllis Hatcher *

Crystal Hood

Allan Jones

Eric Levett *

Kimberly Mays

Al Moreno

Seth Owen

Nia Parker

Chad Shultz

Amy Williams

2016 Board of Trustees

*Indicates members who joined in 2017

William H. Rogers, Jr. (Chair)
SunTrust Banks, Inc.

Kathleen Barksdale

Ada Lee Correll

Mark Feidler
MSouth Equity

Scott Greene
Bryan Cave

Arthur Richardson, Jr.

Richard F.  Smith
Equifax Inc.

Tim Tassopoulos *
Chick-fil-A, Inc.

Carol Tomé
The Home Depot

Reggie Walker
PwC

2016 Senior Staff – BGCMA

*Indicates staff who joined in 2017

Missy Dugan
President & Chief Executive Officer

Michael Armstrong, PhD
Vice President of Club Operations & Evaluation

Sam Delaney
Chief Financial Officer

Claire Guitton
Vice President of Club Safety & Risk Management

Stephanie Hodge
Chief Human Resources Officer

Candice Moore
Chief Development Officer            

Natasha Rice
Vice President of Business Administration

 

2016 County Board Members

*Indicates members who joined in 2017

 Carroll County Board of Directors 

Trey Carter, 2016 Chair

Bernice Brooks

Kevin Cain

Corey Cusick

Kenny Edwards

Kristi Garrett

Jay Gill

Samantha Green

Cliff Harris

James Hart

Andy Johnson

Shannon Lovelady

Melanie McLendon

Sandra Morris

Trent North

Dan Rajczyk

Brad Robinson

Greg Schulenburg

Greg Shilling

Meghan Sullivan

Hope Udombon

Myles Watkins

 

Cherokee County Board of Directors

Jerry Cooper, 2016 Board Chair

Mike Byrd

Gary Baker

Jon Campbell

Ned Castleberry

Stephen Divine

Doug Foley

Christopher Rautenstrauch

Victoria Glassman

Tony Harrison

Kelly Kirchner

Eric Lawless

Joshua Lewis

Chuck McGhee

Michael McGowan

DeMar Mills

Laura Mikszan

Robert Mimms

Jeff Mitchell

Mark Moore

Mike Owen

Chuck Page

Gwen Parker

Katherine Pearson

Tony Pecht

Chip Poth

Marla Prince

Ntxhi Song

Daniel Spinetto

Robert Sinclair

Amy Turcotte

Shannon Wallace

Larry Woolard

 

Douglas County:

Sidney Miller, 2016 Chair

Terry Baggett

Kathy Barnes

Elvina Berry-Calland

Leslie Choo

Ronald “Brett” DeHart

Lisa Doney

Jimmy Haddle

Chip Butts

Tracie Ivey

James Harper

Elmer H. Horn

Doris Isaacs

Larry McLeod

Lisa Lonon

John Sell

Michael Stephens

Sabrena “Breezy” Straton

Gordon Pritz

Dr. Suvess R. Ricks
Davidae Walker

Chris Womack

Trina Wright

 

Fulton County:

Rick Rufolo, 2016 Chair

Amy K. Averill

Leonte Benton

John “Jake” Bielema

Jamilica Burke

Adam Cohen

Paige Collier

Kristamarie Collman *

Gabrielle DiBernardi

Steve Ensor

Bruce “Bud” Feiman

Chris M. Freer

Tim Griffis

Shannon Ghosh

Stan Hill *

Mary Lee Johnson

Kwende Jones

Al Keeler

Russell LaGrone

Dan Ludlam

Kristi Matthews

Darin Mitchell

John “Brooks” Morris

Raj Palakshappa

Xavier Peoples *

Rick Suid

Neelesh Tatia

Sharad Virmani *

Sandy Washington

Natasha Wilson

 

Gwinnett County:

Brant Aden, 2016 Chair

Greg Chesnutt

Darryl Coleman

Russ Crosio

Tom Davenport, III

Cheryl Davis *

Adam Edge

Jennifer “Britt’ Fleck

William “Bo” Ford

Wesley “Wes” Hardy

Michael Hay

Gregory King

Carol Landrum

Lani Mauriello

Donna Tisdale

Katherine White

Nadine White

Ernest “Randy” Woody

 

Paulding County:

Robert Stephens, 2016 Chair

Drew Borders

Austin “Blake” Brumit *

Keith Cagle

Thomas Craton

Wayne Glover

Teresa Janiga

Robert Jones

Blake Keown

Jason Kolacz

David Lyles

Sara Magnusson

Michelle McGlamery *

Yolanda Newell *

Susan Rushing

Stephanie Sparks*